MEB Gündemi

ZİYA SELÇUK’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

ZİYA SELÇUK’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Bu haber 12 Ağustos 2018 - 13:10 'de eklendi ve 7.729 views kez görüntülendi.

Bakan Selçuk, basın dünyasındaki eğitim yazarlarını ve editörlerini bir araya getirdiği toplantıda. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Ziya Selçuk bir çok konuda açıklamalara bulundu.

– Bakanlık teklifini ilk olarak nasıl kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendisine davet geldiğinde aslında bu işin kabul edilmemesi gerektiğinin farkında olduğunu .Fakat Beyfendi’nin gerçekten çok güçlü bir iradesi var.” var diyerek söze devam eden SELÇUK “Ayrıca sıradan bir Cumhurbaşkanı ve amirle yürüyecek bir proje değil Milli Eğitim Projesi. Böyle bir irade ve kudret bilimle birleşirse bir noktaya gelmek söz konusu olabilir diye içsel bir durum yaşadım. Zaten onun için kabul ettim.

– İlk kez Milli Eğitim Bakanlığında bir isim bu kadar dikkat çekiyor.

Bu kadarını beklemediğini söyleyen SELÇUK. Ben böyle bir şey olduğunda Allah cezamı verdi derim. Bu bir şahsi mesele olsa zulüm gibi ama memlekete, sokaktaki kuzuların gözüne baktığınızda bir şey yapmak lazım hissiyatı çok güçlü.

– Sayın Bakan Nereden Başlayacak ? Kendi İle İlgili Çok fazla beklenti var?

Benim için başlangıç noktası bitiş noktasıdır diyor Bakan SELÇUK. Eğitimi bir bina gibi düşünmek gerektiğini söylüyor bakan SELÇUK, Kapı, merdiven vesaire sizin bahsettiğiniz sınav, temel eğitim, ölçme değerlendirmeye denk geliyor. Bunların hepsi ayrı bir parça. Sistem entegrasyonu önemli ve burayı yapan mimarın burası yapılmadan önce zihninde bir bina var ve merdiveni yapan kişi bütünü görmüyor ama çok güzel yapıyor. Asıl şey o binanın mimarisi yani ilk başlangıç noktası. O mimari ile ilgili benim zihinsel simülasyonlarım vardı daha önce. O tasarımın şuanda test aşamaları sürüyor ve dünya çapındaki yazılımcılarla tasarımın sistem tarafını görüşüyoruz.

– İstediklerinizi nasıl yapacaksınız?

Bakan SELÇUK AK Parti iktidara geldiği dönemdeki  belediyelerde ciddi bir makine parkı olduğunu ama onların kullanılmadığını. Daha sonra AK Parti ile birlikte bu park halindeki araçlar ile duble yol diye bir şey yapıldığını ve birdenbire Türkiye’nin hareket alanı genişlediğini. Yapılan şeyin regülasyon politikası olduğunu yani bir diğer ismi ile mevcudu kullanabilme kapasite yönetimi. MEB içinde de ciddi bir kapasite yönetimi var olduğunu. Yani hiçbir yeni katma değer olmasa da hiçbir yeni finansal katkı olmasa da gelişme imkanı var olduğunu belirten SELÇUK . Bu sebeple çocuklarımızla ilgili daha güzel bir gelecek olacağından emin.

– Sistemde değişiklikler yapmayı düşünüyor musunuz?

Ekim’in ilk haftasında makro bir plan ilan edeceğini açıklayan SELÇUK sözlerine şöyle devam ediyor .”Açıklayacağımız O planla birlikte bir taahhüt altına girmek istiyoruz toplum önünde. Üç yıl içerisinde nicel göstergeler bakımından şurada olmayı hedefliyoruz diyerek bunu farklı parametrelerle izah etmeye gayret edeceğiz. Bu bağlamda da zaman içerisinde de bunların nasıl takip edileceği aşağı yukarı tasarım olarak belli. Hep söylüyorum MEB Bakanları kendi dönemine ilişkin çok fazla şey yapmamalı, geleceğe ilişkin yapmalı ve bizim 3 yıllık dediğimiz şey bir fidanın toprak altında kalan kısmı. Asıl 10 yıllık bir perspektiften bahsediyoruz.”

– TEOG geri gelecek mi?

Biz sitemi değiştirmek istemiyoruz öncelikle ana  bir tasarım yapmak istiyoruz. Hazırız yapabiliriz dediğimizde hep birlikte yürüyelim ve toplumu bilgilendirelim diyeceğiz. Yok böyle yürünmez, benim mentaliteme ters.

Ben bir fotoğraf koyacağım ortaya becerebildiğimiz kadarını yapacağız. Madem elimizde böyle bir fırsat var biz beceremiyebiliriz de o zaman çekip gideriz.

– Lise yerleştirmelerinde  hala sorun var. Bu sorun nasıl  çözülecek?

3. yerleştirmede yapıldığında bir rahatlama olacak. İlk yerleştirmede bir takım sorunlar ortaya çıkmıştı ama ikinci ya da üçüncü yerleştirmede kesinlikle bir rahatlama olacak.

– LGS’de öğrenciler istedikleri okul türüne kayıt yaptıramamaktan şikayetçi. Bu durum neler yapılacak?

Asıl hedefimiz doğallaşmak (doğal süreçler oluşturmak) fakat bunun birinci aşaması normalleşmekten geçiyor. Bu süreçler yaşanırken de çocuklar sınavdan sonra huzursuz olmayacaklar çünkü isteklerinin gerçekleşme oranını  çok yükselteceğiz. Şöyle bir sıkıntı var, herhangi bir karar alındığından ülkenin tüm bölgeleri için alınıyor. Mesela meslek lisesi ders çizelgesi yapılıyor bütün Türkiye’de aynı program uygulanıyor. Ya da çocukların tamamına aynı matematiği vermek hiç doğru değil. Elimizde hazır projlere var. Daha önce yapılmış ama hiç kullanılmamış. Kolaylaştırma oranları yükseltilmeli ve katmanlaştırma yoluyla önlemler alınmalıdır.

– Ben çocuğumu imam hatipe yahut meslekiye göndermek istemiyorsam ne yapacağım?

Bu tartışmalar çocuklar üzerinden yapılmamalı bu durum beni rahatsız ediyor. İmam Hatipliler ve diğerleri fark etmez. Onların hepsi benim çocuklarım. İşin normalleşme sürecinde kimse zorla buraya kaydetme amacında değildir.

– Müfredat değişti zamanında baya eleştiri aldı siz de değiştirecek misiniz ?

Müfredat tek başına hiçbir şey olamaz. Usta öğretmen hiç bir zaman  müfredata ihtiyaç duymaz. Usta öğretmen müfredatı o an kendi uydura bilendir. Müfredat acemi kişiye lazımdır. Müfredat beni çok ilgilendirmiyor benim ana aktörüm öğretmenler olacak.

– Sınav sonucuna baktığımızda sürekli çocukların çıkardığı net sayısı düşüyor. Sroumlusu kim?

Ben size kaldırım taşları diyebilirim. Taşlar Türkiye’de düzgün olsa bunlar olmaz çünkü kaldırımları düzgün yapabilen bir toplum zaten bu hataları yapmaz. Toplum, bütün alt sistem ve bileşenleri ile senkronize gider. Bu AKP – CHP meselesi değil. Çok bileşenli bir küresel ve ulusal yapının gelişi. Ama şu yapılabilir, eğer öğretmen yetiştirme kaynağından toparlanırsa bu yapılabilir. Biz bunu en geç iki senede yaparız. Nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz denedik. Diğer taraftan Türkiye’nin okulları arasındaki eşitsizlik OECD ülkeleri arasında en yüksek oranda. İngiltere’de %10 bizde %60’ların üzerinde. Bunu daraltmaz sanız sınav baskısı azalmaz. Bunun bir maliyeti var. Biz üç yılda bunu kaça getirceğimizi biliyoruz çünkü paramızı biliyoruz. Seneye LGS’de çocukların netini o kadar yükseltirim ki hiç sorun değil. Şimdi YÖK’de 0.5 tartışması var. Matematikte 1 soru yapan mühendis oluyor. Bunun şöyle bir sıkıntısı var. Üniversite sınavı lisedeki derslerden yapılmaz. Üniversitenin talep ettiği konulardan yapılır. Zihniyette bir değişiklik gerekiyor. Mesela lisede 16 ders var. Çukur kasarak su bulamazsınız kuyu kazmanız lazım bu yüzden ders sayısının az olması lazım.

 

– Eğitim fakülteleri ve öğretmen adayları için bir değişiklik var mı? Öğretmenler özensiz mi seçiliyor?

Geçmişteki öğretmen yetiştirme sistemini ben inceledim o kadar mükemmel bir sistem var ki su gibi akıyor öğretmen yetiştirme. Size abartı gelebilir ama bugün Anglosaksonların ‘’Teacher Culture’’ eğitiminin daha iyisi. Bizim bu konuda bir ithalata ihtiyacımız yok. YÖK başkanımızla da bunu tartıştım. 2045’lerden sonra Türkiye’de nüfus eksiye gidiyor. Bu durumda ne kadar öğretmen lazım o da belli. Bunu topluma deklare edeceğiz. Bizim problemimiz öğretmeni ihmal etmek. Kemale ermiş bir öğretmen iltifat beklemez. Eğitimi çocuklar için değil öğretmenin olgunlaşması olarak görmek Lazım. Öğretmene yatırım yapmamız lazım. Yüzüne bakmamız yüzüne gülmemiz hatır sormamız lazım. Öğretmen odalarını anlamamız lazım. Öğretmen odasını anlamazsak eğitim sistemini anlayamayız. 100 tane başarı hikayesi olan müdürü davet ettik. Aynı para aynı öğretmen kötü imkanlar ama inanılmaz gelişmeler var. Bunun bir kod analizi var ve bunu yapabilecek binlerce insan var. Bizim okulu rehabilite etmemiz lazım müdahaleleri engellememiz lazım. Okul kendi özerkliği içinde çalışmalı.

-Atanamayan Bir  Öğretmen Varsa Suçlu Olan Bizleriz

Ziya Selçuk, öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin durumu ve atanamayan öğretmen sorununa da değindi: “Eğitim fakültelerinin farklılaşması gerekir. Bir kısmının sadece lisansüstü eğitim vermesi gerekiyor. Hepsinin lisans öğrencisi alması doğru değil. Bunun gibi bir sürü işlem basamağı var planladığımız. Atanamayan öğretmen diye bir kavram gelişti Türkiye’de. Atanamayan mühendis yok ama atanamayan öğretmen var. İşsiz değil. Onlar can. Suçlu olan, çözüm üretmeyen bizleriz. Bizim problemimiz öğretmeni ihmal etmekle ilgili. Eğitimi çocuklar için değil, öğretmenin olgunlaşma serüveni olarak görmek lazım. Öğretmene yatırım yapmamız lazım.”

100 bin öğretmen ihtiyacı meselesi

Bu toplantıda çıkan en önemli sonuçlardan biri atanamayan öğretmenler. Şu anda 20 bin öğretmenin kısa sürede atanacağı bekleniyor. Ancak Bakan Selçuk bu soruna daha farklı bir açıdan bakıyor. Kendi araştırmasına göre Türkiye’de 650 bin atanamayan öğretmen bulunuyormuş. Ancak yaptıkları incelemede talepkar aday sayısının 100 bin olduğu görülmüş. Bu sorunla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüşler. Şu anda yaşanan ekonomik sorunlara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan da 100 bin öğretmenin alımı için çalışma yapılmasına destek vereceğini belirtmiş. Ancak Bakan Selçuk bu sürecin hemen olmayacağını, esas yetkinin TBMM’de olduğunu söylüyor. Benim kişisel tahminime göre önümüzde Şubat ayına kadar 100 bin öğretmenin atamasıyla ilgili takvim belli olur. Okulu rehabilite etmemiz lazım

– 20 bin öğretmenin ataması için takvim belli oldu mu?

20 bin öğretmen alımıyla ilgili takvim Meclis’e bağlı. Bu atamalar Cumhurbaşkanımızın bir hediyesidir. Ancak atanamayan yaklaşık 650 bin öğretmen var. Benim tahminim acil talepkar aday 100 bin. Türkiye bunu 4 – 5 senede döndürebilir. Ortaöğretimde çok büyük bir dönüşüm olacak bu yüzden bu gençlere daha yaratıcı çözümler üreteceğiz.

Pisa yarışında biz de varız

– PISA için ne düşünüyorsunuz?

PISA, korteksin çok küçük bir kısmında eğitim olduğunu iddia eden OECD’ nin manipülasyon aracı ama yararlı yönleri de var. Ve biz o yarışta varız.

 

reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
mersin eskort com